Психологічні кордони

Психологічні кордони особистості містять в собі переконання, почуття, цінності, бажання, обмеження, особисту думку, здібності, рішення, дії.
Ці кордони можуть бути схожими на високий кам’яний паркан з колючим дротом. А можуть бути відсутні зовсім – всі двері будуть відкриті. Межі можуть видозмінюватися залежно від контексту і оточення, ставати міцними для одних людей і бути абсолютно розмитими для інших.
Людям зі слабкими межами складно відмовити комусь, сказати «ні». Вони відчувають відповідальність за почуття інших. Часто такі люди живуть з відчуттям проживання не свойого життя, адже всі рішення приймаються ними виходячи з того, що про них подумають інші. Людині з жорсткими психологічними межами, навпаки, складно підпускати до себе близько інших через страх оцінки свого внутрішнього світу.
Порушення особистих кордонів завжди призводить до конфліктів.
Уміння свої кордони створювати і захищати, звичайно, формується ще батьками. Але протягом життя кордону можуть багато разів змінюватися.
Як і будь-який інший навик, вміння бачити і поважати свої і чужі кордону цілком може бути освоєно в будь-який період життя.