Прояви ГСР

У попередньому пості ми писали про послідовність реакцій психіки на травматичну подію: Гостру стресову реакцію та Гострий стресовий розлад. Сьогодні поговоримо про симптоми другого.

Якщо людина пережила травматичну подію, була свідком події, яка відбулася з кимось іншим, або дізналася, що травматична подія трапилась з близькою людиною, в період від трьох днів до 1 місяця, а інколи до 3-х місяців, у неї можуть з’явитися прояви Гострого стресового розладу:

◾️ мимовільні та нав’язливі спогади про травматичну подію,
◾️ тривожні сновидіння або нічні жахи, зміст яких пов’язаний з травматичною подією,
◾️ флешбеки – яскраві спогади про перенесені події, під час яких людина почувається та діє так, ніби травматична подія прямо зараз відбувається знову,
◾️ уникання занять, місць, думок, почуттів або розмов пов’язаних з подією,
◾️ втрата інтересу до звичної діяльності,
◾️ почуття відстороненості від інших,
◾️ надмірне збудження — безсоння, дратівливість, труднощі з концентрацією уваги, надмірна настороженість,
◾️ нездатності відчувати позитивні емоції,
◾️ відчуття, що навколишній світ ніби нереальний або віддалений, позбавлений звичних фарб,
◾️ можуть відбуватися тимчасові порушення пам’яті.

В такому стані коло можливостей людини може стати дуже обмеженим, а якість життя – знижуватись. Може з’явитися нерозуміння або відчуття «ненормальності» своїх реакцій, думок, поведінки.
Тож головна задача у цей час – повернутися до нормального функціювання.

Щоб пришвидшити цей процес та зменшити ймовірність того, що залишиться “”необроблені”” емоції та інформація, які можуть “”випірнути”” через 5-10-15 років, краще в цей період звернутися за підтримкою до спеціалістів сфери психічного здоров’я.