ГСР

Людина, яка пережила травматичну подію, може сильно зануритися у свої думки, відчуття, біль та страхи. Через це може з’явитися відчуття самотності, ізольованості від інших, може здаватися, що ті, хто не пережили подібне, не в змозі зрозуміти та допомогти.

У відповідь на травматичну подію може розвинутися короткочасна втрата пам’яті або бурхливі непідконтрольні емоційні реакціі, чи взагалі відчуття, що немає ніяких емоцій, – таке собі «емоційне відчуження». В подібній ситуації нормально те, що людину може турбувати питання про «нормальність» її реакцій, поведінки та думок.

З моменту, коли трапилася травматична ситуація, починається відлік:

✔️ від декількох перших годин до 3-х днів – людина може мати Гостру реакцію на стрес. Ця реакція може проявлятися тривогою, безсонням, відчуттям страху, розпачу та інших відчуттів. І цє абсолютно нормальна відповідь організму на подію, яка пов’язана з втратою або катастрофою, загрожувала світогляду, здоров’ю чи життю самої людини чи когось із близьких.

✔️ від 3-х днів до 3-х місяців після травматичної події – людина може мати Гострий стресовий розлад. На людину можуть чекати відчуття постійної тривоги, надмірної пильності, яскраві емоційно насичені тривожні або страхітливі сновидіння, спогади, флешбеки, безсоння або навіть часткова втрата пам’яті. В деяких випадках можливе навіть відчуття зміненої реальності, коли «все, як в кіно відбувається», «як не зі мною». Все це – прояви Гострого стресового розладу. Він не є необоротним захворюванням чи «втратою розуму». Це нормальна реакція психіки людини у відповідь на ненормальну подію. За механізмом вона подібна на Гостру реакцію на стрес, однак триває довше.

Організм людини влаштований так, що він обов’язково вийде з цього стану. Але для того, щоб пришвидшити цей процес, мінімалізувани силу емоційного впливу цього стану та зменшити ймовірність того, що залишиться “необроблена” інформація, яка може “випірнути” через 5-10-15 років, краще в цей період звернутися за підтримкою до спеціалістів сфери психічного здоров’я.